• https://www.facebook.com/groups/174941292709560/
OKUL ÖNCESİ İÇİN
DİN KÜLTÜRÜ ve AHLK.BL.
İNGİLİZCE
Site Haritası
ONLİNE SINAVLAR

ÜNLÜ TÜRKLER

SIRALA: İzlenme Sayısı Eklenme Tarihi Yıldız Sayısı

  Harezmi
  Cebir İlminin Kurucusu. Tam adı Muhammed Bin Musa el-Harezmi olan bu büyük bilim adamı, Horasan'da (Özbekistan'ın Harezm kentinde) doğmuştur.Hayatının büyük bir bölümü Bağdat'da (Beytü'l Hikme'de) matematik, astronomi ve coğrafya konularında çalışarak geçmiştir. Cebirin kurucusu olan Harezmi'nin iki önemli matematik kitabı vardır; "Cebir" ve "Hint Hesabı". Harezm'de temel eğitimimini alan Harezmi gençlinin ilk yıllarında Bağdat'taki ileri bilim atmosferinin varlığını öğreni
  528 kez izlendi 3428 gün önce


  Göktürk Veziri Bilge Tonyukuk'un Türk Milleti'ne Müstesna Sözleri
  Adı bilinen ilk Türk yazar, tarihçi ve büyük devlet adamı. Milattan sonra 8. asırda Göktürkler devrinde yaşamış İlteriş Kağan (Kutluk), Kapagan Kağan, Bögü Han ile Bilge Kağana baş vezirlik yapmış, bazı savaşlarda başkomutan olarak vazife görmüştür.
  1037 kez izlendi 3428 gün önce


  Farabi (Derin Tarihimiz) - 2
 
  541 kez izlendi 3428 gün önce


  Farabi (Derin Tarihimiz) - 1
 
  429 kez izlendi 3428 gün önce


  Hoca Ahmet Yesevi
  Orta Asya Türkleri arasında İslamiyeti yayan, Anadolu'nun Türkleşmesinde ve Müslümanlaşmasında büyük katkıları olan Hoca Ahmet Yesevî'nin doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak onun Yesi (Türkistan) 'de hicrî 5. asrın ortalarında doğduğu tahmin edilmektedir. Adı Ahmet bin İbrahim bin İlyas Yesevi olup, Pir Sultan, Hoca Ahmet, Kul Hace Ahmet diye de tanınır. Yesi şehrinde ilim ve terbiye tahsil etmiştir. Bundan dolayı Yesevî adıyla şöhret bulduğu kabul edilmiştir.
  510 kez izlendi 3428 gün önce


  Yunus Emre
  Trt'nin hazırlamış olduğu muhteşem Yunus Emre belgeseli.
  501 kez izlendi 3428 gün önce


  Dede Korkut Hikayeleri
  TRT Yapimi Güzel Bir Belgesel. Tüm Haklar TRT'de saklidir www.trt.net.tr Yüklenilen tüm vidyolar gibi hicbir reklam ücreti almiyoruz. Maksat sadece ünlü platformlarda güzel tarihimizi halkimiza sunmaktir (Non-Profit) Saygilar
  503 kez izlendi 3428 gün önce


  Satuk Bugra Han // Ilk Müslüman Türk Hükümdar
  Abdülkerim Satuk Buğra Han ilk Müslüman-Türk hükümdarıdır. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Babası Karahanlı hükümdar ailesinden Bezir Han idi. Babasının ölümü üzerine amcası ve üvey babası Oğulcak Kadır Hanın himayesinde büyüdü. Satuk Buğra on iki yaşlarında iken Maveraünnehir ve Horasan bölgesine hakim olan Müslüman Samanlı Devleti şehzadeleri arasında anlaşmazlık çıktı. Bunlardan Nasır bin Ahmed, Oğulcak Kadır Hanın ülkesine sığındı. Ona iyi muamele edip Artuç nahiyesinin idaresini verdi. Artuç bölgesi, Nasır bin Ahmed'in gayretleri ve gelip-giden Müslüman tüccarlar sayesinde bir ticaret merkezi oldu. Satuk Buğra da Artuç'un ziyaretçileri arasındaydı. Nasır bin Ahmed'le tanışıp ondan İslamiyeti öğrenerek Müslüman oldu. Abdülkerim adını aldı.
  540 kez izlendi 3428 gün önce


  Piri Reis-Müslüman Bilim Adamları
  Muhiddin Pîrî Resis kesin tarihi bilinmekle beraber 1465-1470 yılları arasında , Türk denizciliğinin önemli merkezlerinden biri olan Gelibolu'da dünyaya gelmişti. Babası Hacı Mehmet, amcası, o dönemin ünlü kaptanlarından Kemal Reis idi. 11 yaşına geldiğinde önce korsan olarak işe başladı, sonradan devlet hizmetine giren amcası Kemal Reis ile birlikte denize açılmış ve 1487-1493 yılları arasında çeşitli deniz savaşlarına karışmıştı. Türk denizcilik tarihinden, kendisinden bağımsız olarak söz edilmesi1499-1502 yılları arasındaki harplerde gösterdiği başarılardan dolayıdır. İşte bu sıralarda, Portekizlilerle yapmış olduğu savaşların birinde Columbus'un haritasını ele geçirmiş olabilir. 1511 yılında, amcasının ölümü üzerinde denizlerden ayrılmış, Gelibolu'ya dönmüş; harita çizimiyle uğraşmaya başlamış, daha sonra büyük Türk denizcisi Barboros'un (1476-1546) hizmetine girmişti.
  474 kez izlendi 3428 gün önce


  Biruni ve Yer Bilimleri
  Türk-İslam dünyasının yetiştirdiği büyük bilim ve din adamlarından olan Bîrûnî, bugün İran sınırları içinde bulunan Kas şehrinde 973 yılında doğdu. Harezm Türklerinden olan ve küçük yaşta babasını kaybeden Bîrûnî, kabiliyetleri ve zekası ile hemen dikkatleri çekti. Harezmşah hanedanından meşhur matematikçi Ebu Nasr Mansur, Bîrûnî'yi himayesine alarak yetiştirdi. Astronomi çalışmalarına 995'te başlayan Bîrûnî, Harezm civarındaki Buşkatir'de, güneşin ve gezegenlerin deklinasyonlarını (meyillerini) tespit etti. Dönemin önde gelen astronomlarıyla birlikte çeşitli rasat çalışmaları yapan Bîrûnî, 44 yaşındayken Gazneli Sultan Mahmut'un himayesine girdi ve çalışmalarını burada sürdürdü. 1011'de Kabil'de çalışmalar yaptı.
  399 kez izlendi 3428 gün önce


 

 1 
Üyelik Girişi
google
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam38
Toplam Ziyaret351470